یو پی اس آفلاین چیست و چه تفاوتی با یو پی اس آنلاین دارد؟

امروزه استفاده از “منبع تغذیه بدون وقفه ” (UPS) در دنیای فناوری اطلاعات و صنعت بسیار ضروری است همانگونه که ما انسان ها نیاز به اکسیژن برای نفس کشیدن داریم! همه دستگاه های الکترونیکی را نمی توان بطور مستقیم به پریز AC وصل کرد. حتی اگر ما به چنین ورودی ها متصل شویم، نمی توانیم به آن ۱۰۰٪ تکیه کنیم. این به این معنی است که مواردی وجود دارد که برق به دلایل مختلف ممکن است از کار افتاده یا قطع گردد. برای حل این مساله، یک راه حل فوق العاده ای را در اختیار داریم یعنی منبع تغذیه بدون وقفه (UPS). بله، این توانایی فراهم آوردن قدرت بی وقفه برای دستگاه های الکترونیکی است.

یو پی اس آفلاین و آنلاین
یو پی اس آفلاین و آنلاین

 

یو پی اس آفلاین (Offline ups) چیست؟

UPS های آفلاین به هنگام وجود  جریان برق نرمال ، اینورترشان خاموش بوده یا بدون بار هستند ولی به هنگام ایجاد مشکل در جریان منبع تغذیه اصلی آماده به کار هستند.  در جداول استاندار این یو پی اس ها با علامت اختصاری ” VFD ” شناخته می شوند. بله، در مورد یو پی اس های آفلاین، در شرایط عادی دستگاه الکترونیکی قدرت را مستقیما از منبع اصلی برق AC اخذ می کند. هنگامی که هر گونه افزایش ولتاژ و یا نوسان در قدرت ورودی اصلی بوجود آید، UPS آفلاین شروع ه کار نموده قدرت را به دستگاه های الکترونیکی منتتقل می کند. بنابراین، این نوع یو پی اس ها فقط در حین وقفه های برق مورد نیاز هستند و نه در همه زمان ها. یکی از بهترین نمونه ها برای UPS های آفلاین، رایانه های رومیزی است که ما در خانه یا محل کار خود استفاده می کنیم. این کامپیوترها دارای یک واحد یو پی اس جداگانه هستند و در صورت خرابی برق، قدرت کامپیوتر را فراهم می کند. تنها را اندازه گیری مورد نیاز، تاخیر سوئیچینگ است.

سیستم یو پی اس آفلاین
سیستم یو پی اس آفلاین

 

یو پی اس آنلاین (Online ups) چیست؟

یو پی اس آنلاین تمام وقت به منبع  اصلی برق متصل می شود یا تا زمانی که باتری در آن شارژ شود. در این مورد، دستگاه الکترونیکی ما قدرت را از یو پی اس های آنلاین دریافت می کند و نه بطور مستقیم از منبع اصلی AC. بنابراین، حتی زمانی که AC اصلی نتواند، عملیات دستگاه الکترونیکی ما لازم نیست متوقف شود. در جداول استاندار این یو پی اس ها با علامت اختصاری ” VFI ” نامیده می شوند. یوپی‌اس‌هایی هستند که حتی در شرایط نرمال و حضور برق شهر هم مصرف‌کننده آنها صرفاً از طریق اینورتر تأمین و تغذیه می‌شود و تنها در شرایط خرابی و خطا در هریک از مبدل‌های دستگاه، مسیر “بایپس” برای مدت محدودی تا رفع عیب و برگشت دستگاه به سرویس عهده دار تأمین تغذیه بار می‌شود. به علت تبدیل ولتاژ AC به DC و تبدیل مجدد آن از DC به AC به این دستگاه ها ” مبدل دوبل ” (Double conversion) نیز اطلاق می گردد. یک مثال خوب برای UPS آنلاین لپ تاپ است. ما می توانیم از لپ تاپ ها در هنگام شارژ استفاده کنیم یا حتی می توانیم بعد از اتمام نیزاز آن استفاده کنیم. با این وجود ممکن است ما دستگاه را تنها زمانی که از باتری شارژ یا شارژ متصل به منبع تغذیه اصلی قدرت می گیرد بکار ببریم.

 

سیستم یو پی اس آنلاین
سیستم یو پی اس آنلاین

تفاوت های یو پی اس آنلاین و یو پی اس آفلاین

در ادامه مواردی که موجب تفاوت یو پی اس های آفلاین و آنلاین می گردد شرح می دهیم:

  • ورودی: یو پی اس آنلاین دارای منبع تغذیه مستقیم  به آن و به نوبه خود، آن را از قدرت مبدل AC-DC به دستگاه الکترونیکی استفاده می کند. UPS آنلاین منبع تغذیه AC را دریافت می کند و شارژ می شود، اما برق اینورتر AC-DC شارژ شده فقط زمانی است که یک خرابی برق وجود دارد.

 

  • دمای عملیاتی: UPS آنلاین، هر زمان که این دستگاه ها روشن می شوند، به دستگاه های الکترونیکی قدرت می دهد. بله، شارژ می شود و سپس قدرت را به دستگاه ها می دهد. این به این معنی است که باید بیشتر وقت کار کند و دمای کار نیز فراهم باشد. اما یو پی اس های آنلاین درست فقط در هنگام مشکلات برق به کمک می آیند. بنابراین، دمای کار همیشه بالاتر نیست و هنگامی که به مدت زمان بیشتری استفاده گردد، حرارت تولید می شود.

 

  • قطعات مورد استفاده: UPS آنلاین، به منظور حفظ فرکانس عملیات و قدرت مداوم به دستگاه الکترونیکی، نیاز به بخش های متعدد دارد. هر بخش برای اطمینان از قابلیت اطمینان عملیات انتخاب شده است. این قطعات باید با احتیاط انتخاب شوند . در مورد UPS آفلاین، زمان کار واقعا کمتر است و از این رو قطعات نیز می تواندکمتر انتخاب شود. این قطعات اغلب گرم نیست و از این رو این نوع قطعات به اندازه کافی برای قرار دادن مناسب است. همچنین فقط در شرایط شدید مانند از دست دادن قدرت طولانی مدت، عملیات خود را برای مدت طولانی تر نیاز دارد. از این رو نیازی نیست که در مورد قطعات بسیار محتاط باشید زیرا آنها برای ساعت های طولانی استفاده نمی شوند.

 

  • هزینه: تعداد قطعات در UPS آنلاین نیاز به هزینه بیشتر برای تنظیم دارد. از سوی دیگر، UPS آفلاین نیازمند هزینه کمتری است، زیرا تنها قطعات کمتری در آن وجود دارد. بنابراین اگر شما در مورد هزینه راه اندازی بسیار نگران هستید، UPS آنلاین انتخاب خوبی است.

 

  • استفاده از باتری: باتری UPS آنلاین را در طول زمانی که دستگاه الکترونیکی در حال کار است استفاده می شود در حالی که UPS آنلاین نیست. هرگز از باتری استفاده نمی کند تا زمانی که یک قطعی یا خرابی در جریان برق وجود داشته باشد. بنابراین، ما به ندرت از باتری در موارد UPS آنلاین استفاده می کنیم و بطور معمول از باتری در مورد یو پی اس های آنلاین استفاده می گردد.
برچسب گذاری توسط , ,